Zbiorniki na szambo – dobry wybór

Kiedy zaczynałam budować swój dom to nie byłam pewna, czy dokonuję właściwych wyborów. W końcu ekspertem od budownictwa czy wystroju wnętrz nie jestem. Musiałam się zdawać na fachowców i ich porady. W trakcie użytkowania domu wyjdzie na jaw co trzeba poprawić.

Zbiornik na szambo lepszy od oczyszczalni

zbiorniki na szamboJedną z rzeczy co do których miałam duże wątpliwości była budowa szamba. Wiele się naczytałam o tym, że to średni wybór, mało ekonomiczny, trzeba wywozić nieczystości. Wiele osób polecało zamiast tego przydomową oczyszczalnię ścieków. Faktycznie, wsypywanie saszetki z bakteriami wydawało mi się wygodniejsze i tańsze. Jednak dowiedziałam się, że za trzy lata mają nas podłączyć do miejskiej sieci wodociągowej. Nie chciałam zatem wydawać fortuny na coś, co będzie zbędne za kilka lat i wybrałam zbiorniki na szambo. Jak się potem okazało był to lepszy wybór niż sądziłam. Szambo wcale szybko się nie zapełniało, nie pachniało brzydko, nie trzeba było go często wywozić. Jego właz był bardzo mały i prawie niewidoczny, bo był lekko przysypany kamieniami ogrodowymi, które odgarniałam przez przyjazdem szambonurków. Budowa szamba była o wiele tańsza niż montaż przydomowej oczyszczalni, a samo szambo jest niezawodne i nie sprawia żadnych kłopotów. Jestem bardzo zadowolona z tego, że dałam się namówić na zbiorniki na szambo, a nie na oczyszczalnię. Szczególnie, że dowiedziałam się, iż faktycznie sieć kanalizacyjna ma to powstać. Wtedy szambo będzie można zagospodarować inaczej.

Słyszałam, że może ono służyć za zbiornik na wodę deszczową. Może też być jako ,,zapas” na wszelki wypadek jaki kanalizacja siadła. Nie ma sensu go wykopywać czy zmieniać. Jeszcze nie wiem co z nim zrobię, ale najważniejsze, że mam jakiś wybór, nie tak jak z oczyszczalnią.