Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

 

Wiele osób mieszkających w naszym kraju marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. W tym celu musimy wypełniać całe mnóstwo formularzy i odwiedzić dość sporą liczbę urzędów i instytucji. W innych krajach w Unii Europejskiej jest to bardzo ułatwione. Przykładowo na terenie Niemiec założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje dosłownie kilka godzin. 

Zakładanie firmy w Niemczech

gewerbe w niemczechNiemcy są jednym z krajów europejskich, które się bardzo mocno i szybko rozwijają w różnych branżach. Powstają tam każdego dnia firmy, które zatrudniają sporo osób. Do 2011 roku Polacy chcąc pracować w tym kraju często musieli zdecydować się na zarejestrowanie gewerbe w Niemczech. Polegało to na zarejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym procesie chodziło przede wszystkim o ominięcie niektórych ograniczeń związanych z zatrudnianiem obcokrajowców. Na chwilę obecną takich ograniczeń już nie ma ale wciąż sporo osób decyduje się na zarejestrowanie w Niemczech jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo dużym ułatwieniem jest tam to, że w przeciwieństwie do Polski w niemieckich firmach nie zawsze jest konieczne odprowadzanie składek emerytalnych lub zdrowotnych. W przypadku wspomnianych firm jednoosobowych takie składki opłacamy dobrowolnie. Wielu przedsiębiorców nie decyduje się na ten krok bowiem uważa go za zbędny wydatek. Ułatwień dla przedsiębiorców na terenie Niemiec jest jednak o wiele więcej. O szczegóły warto pytać w tamtejszych urzędach oraz agencjach pracy.

Udając się do niemieckich agencji pośrednictwa pracy często możemy uzyskać wiele cennych dla nas informacji dotyczących zakładania własnej firmy. Na założenie firm na terenie Niemiec decyduje się bardzo dużo osób działających w branży motoryzacyjnej oraz budowlanej. W każdej z tych branż możemy odnosić bardzo duże sukcesy.