Zabawki sensoryczne dla dzieci

Dla najmłodszych dzieci mamy szeroki wybór zabawek sensorycznych. Zabawki tego typu muszą być odpowiednio dostosowane do wieku dziecka i fazy jego rozwoju. Odpowiednio dobrane zabawki stanowią niezwykłą pomoc w rozwijaniu zmysłów naszych najmniejszych szkrabów.

Szmatka sensoryczna – doskonała dla najmłodszych

szmatki sensoryczneWśród wielu zabawek sensorycznych, mat kostek czy książeczek znajdziemy również szmatki. Szmatki sensoryczne wykonane z różnorodnych materiałów o niejednolitych fakturach doskonale wspomogą rozwój zmysłów malucha. Szmatki sensoryczne wykonane z materiałów szorstkich, puchatych, gładkich, śliskich czy miękkich angażują zmysł dotyku. Wszycie dodatkowo warstwy szeleszczącej, lub elementu grzechotki, zaangażuje również zmysł słuchu. Szmatki z dodatkowo doczepionymi różnego rodzaju gryzaczkami, oprócz zaangażowania zmysłu smaku mogą również ukoić dziąsła w trakcie wyżymania się pierwszych ząbków. Elementy błyszczące takie jak np. bezpieczne lusterka, bądź elementy świecące dodatkowo zaangażują zmysł wzroku. Należy zwrócić uwagę by zabawka była łatwa do utrzymania w czystości i by nadawała się do prania. Dla najmniejszych dzieci warto wybrać szmatkę wykonaną w kontrastowych kolorach na przykład biało-czarną. Niewykształcony wzrok maluszka, w pierwszych tygodniach życia nie dostrzeże subtelnych, pastelowych kolorów. W kolejnych tygodniach, kiedy wzrok dziecka już się nieco rozwinie, można wybierać zabawki w kolorach czerwonym, zielonym i żółtym.

Odpowiednio dobrana szmatka sensoryczna wspaniale będzie stymulować różne zmysły dziecka. Jedną zabawką możemy pobudzić do dalszego rozwoju zarówno zmysł dotyku, smaku, wzroku i słuchu.  Zawsze należy zwrócić uwagę by zabawka była czysta i dopasowana do wieku i stopnia rozwoju dziecka.