Właściwe przycinanie krzewów

Ogrodnicy często mają sporo obowiązków. Bowiem muszą zajmować się odpowiednią pielęgnacją roślin i krzewów. Oczywiście, niektórzy posiadają własne ogrody, gdzie rośliny także wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakich? Bardzo ważne jest odpowiednie przycinanie drzew oraz krzewów. Jak się do tego odpowiednio zabrać?

Rodzaje cięcia drzew i krzewów

cięcie drzew i krzewówPielęgnacja roślin nie należy do najłatwiejszych czynności. Mimo wszystko, każdej czynności można się nauczyć. Niezwykle istotne jest prawidłowe cięcie drzew i krzewów. Dlaczego? Ma to znaczący wpływ na wzrost roślinności. Trzeba wiedzieć, że termin cięcia może być zróżnicowany w zależności od rodzaju i odmian roślin. Warto co nieco wspomnieć o rodzajach cięć pielęgnacyjnych krzewów i drzew. Pierwsze to cięcie formujące, które pozwala na równomierne rozmieszczenie gałęzi. Znacząco wpływa na ich wytrzymałość. Takie cięcie jest niezbędne w przypadku młodych krzewów czy drzew, ponieważ ma na celu ich zagęszczenie. Z kolei cięcie sanitarne ma na celu usunięcie suchych i uszkodzonych pędów. Cięcie korygujące umożliwia poprawę niewłaściwie ukształtowanych krzewów i drzew. Ogrodnicy zalecają również cięcie prześwietlające, które zwiększa dostęp światła do roślin. Warto przedstawić najważniejsze informacje o przycinaniu drzew. Korony należy pielęgnować przez cały rok w przypadku drzew liściastych. Natomiast iglaste nie wymagają cięcia. Przycinanie krzewów uzależnione jest od ich pory kwitnięcia. Musimy ściśle trzymać się określonych zasad.

Każdy ogrodnik wie, jak ważna jest właściwa pielęgnacja roślin. Jedną z najważniejszych czynności jest oczywiście przycinanie krzewów oraz drzew. Trzeba się tym zająć w odpowiednim czasie, który zależny jest głównie od rodzaju roślin. Najważniejsze, aby regularnie wykonywać czynność, co wpłynie na jakość poszczególnych roślin.