Śmierć w rodzinie – tradycyjnie czy kremować?

Na co dzień nikt się nad tym raczej nie zastanawia. Ludzie odchodzą, a ci, którzy zostają powinni zająć się zapewnieniem im godnego pochówku. Można także samemu zadbać o miejsce na cmentarzu po śmierci, wykupując je wcześniej.

Czy opłaca się skremować zwłoki bliskiego?

kremacja zwłokWarto zawczasu zastanowić się nad sposobem, w jaki bliscy mają obejść się z ciałem człowieka po śmierci. Oszczędzi im to długiego rozmyślania: czy oszczędzać? czy zmarły życzyłby sobie, aby jego zwłoki zostały spalone? Jest to przede wszystkim tańsza opcja niż pochówek w grobie. Wówczas zaś trzeba zainwestować w miejsce na cmentarzu, trumnę, ubranie do tejże, usługi grabarskie, na które składa się wtedy transport trumny z ciałem zmarłego oraz jej zakopanie. Dochodzi jeszcze koszt pomnika. Tu oczywiście w zależności od preferencji rodziny zmarłego. Kamieniarze jednak biorą za swoją pracę stosunkowo dużo pieniędzy. Wiadomo – prosty, tradycyjny pomnik będzie tańszy od wymyślnego z rzeźbami itp. Wiele również zależy od materiału, z jakiego miałby on być zrobiony. Sprawa wygląda dużo prościej w przypadku, gdy wyborem jest kremacja zwłok. Jest to znacznie tańsza opcja. Wystarczy bowiem wybrać urnę, która kosztuje zwykle mniej niż trumna. Po spaleniu zwłok będą się w niej znajdowały prochy, które pozostaną po bliskim. Rodzajów urn również jest wiele. Można przebierać w kolorach – wybrać skromną czarną, a także na przykład beżową. Ceny są uzależnione głównie od materiału, z którego jest ona wykonana.

Urnę dla prochów zmarłego można wybrać samemu. Zależy to od kwoty, jaką rodzina chce na nią przeznaczyć oraz od gustów. Dostępne są rozmaite wzory i kolory, a także materiały, z których wykonane są urny. Wybór należy do chowającej rodziny odpowiadającej za pochówek, chyba że zmarły za życia wyraził swoją wolę w tej sprawie.