Rodzaje izolacji fundamentów

Solidnie wykonany fundament domu zapewni stabilność całego budynku. Na tym etapie budowy warto być bardzo dokładnym, ponieważ każdy błąd będzie skutkował w przyszłości kosztownymi remontami, naprawami a nawet katastrofą. Jednym z ważniejszych elementów wykonania fundamentów domu jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed oddziaływaniem wody i chłonięciem wilgoci z gruntu.

Dlaczego hydroizolacja jest ważna?

izolacja pionowaAby nie narażać się w przyszłości na problemy warto zainwestować w solidne fundamenty budynku oraz w ich skuteczne i dopasowane do warunków gruntowo-wodnych zabezpieczenie przed działaniem wody. W gruncie zawsze znajduje się jakaś ilość wilgoci. Jeśli ściany fundamentu nie są przed nią odpowiednio zabezpieczone, będą ją chłonąć niczym gąbka. W tym celu wykorzystywana jest właśnie izolacja pionowa. Nie warto rezygnować z tego elementu, ponieważ skutki takiej oszczędności mogą być opłakane. W zależności od warunków gruntowo-wodnych projektant powinien dopasować wystarczający rodzaj hydroizolacji spośród jej trzech typów. Najczęściej stosowana jest izolacja pionowa lekka, jednak w trudniejszych warunkach (parcie hydrostatyczne pojawiającej się w gruncie wody) może zaistnieć konieczność wykorzystania izolacji typu średniego lub nawet ciężkiego. Całą powierzchnię ścian fundamentów pokryć można różnymi materiałami, które mają za zadanie izolować je od działania wody. Najczęściej jest to dobrze znana i chętnie używana papa modyfikowana, przeznaczona do zgrzewania. Równie często stosuje się folię polietylenową samoprzylepną lub klejoną do ścian na klej.

Inne materiały używane do hydroizolacji fundamentów to masy bitumiczne i masy polimerowe. Obydwa materiały są elastyczne, łatwe do nakładania pędzlem lub pacą, jednak nie powinny stykać się z polistyrenem, na co warto zwrócić uwagę podczas ocieplania ścian. Równie proste w użyciu są masy mineralne, najczęściej w formie dwuskładnikowej, które tworzą hydroizolację, a równocześnie wyrównują powierzchnię ścian.