Profesjonalna ochrona przeciwpożarowa budynków

Zagrożenie pożarowe budynku wymaga na jego projektantach oraz konstruktorach prawidłowego podejścia prewencyjnego. W obiektach użyteczności publiczne stosowane są czynne zabezpieczenia pożarowe, które mają na celu przekazanie informacji o zagrożeniu oraz sygnalizację tego zagrożenia. Dzięki temu ludzie przebywający w obiekcie wiedzą, że muszą niezwłocznie opuścić zagrożony obszar.

Czynna oraz bierna ochrona pożarowa obiektów

profesjonalne bierne zabezpieczenia przeciwpożaroweNie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniej budowy budynku, która musi sprostać restrykcyjnym wymaganiom oraz przepisom zarówno krajowym jak i międzynarodowym. W tym celu stosowane są profesjonalne bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które skupiają się przede wszystkim na wytrzymałości konstrukcyjnej obiektu. W ten sposób osoby ewakuowane mają dodatkowy czas na opuszczenie objętej pożarem przestrzeni. Materiały z których jest wykonany budynek muszą bowiem posiadać odpowiednie atesty oraz klasy palności, które definiują ich przydatność w nowoczesnych konstrukcjach. W ten sposób ograniczane jest w naturalny sposób rozprzestrzenianie pożaru poprzez wykorzystanie materiałów niepalnych, które stanowią naturalną zaporę w przedostawaniu się ognia. W tym celu na elementy konstrukcyjne budynku stosuje się materiały niepalne same w sobie lub natryskuje się na nie specjalne uniepalniacze, które mają stanowić zaporę ogniową.

Natryski ognioodporne są wykonywane przy pomocy agregatów tynkarskich, które umożliwiają ich szybkie i dokładne wykonanie. Dzięki temu nadają się one również do stosowania w inwestycjach, które wymagają pokrycia dużej powierzchni takim właśnie środkiem. Należy dodać, że w stropach oraz ścianach budynków są wykonywane specjalne przepusty ognioodporne poprzez które jest rozprowadzana między innymi instalacja elektryczna. Dzięki temu możliwe jest odgrodzenie stref pożarowych od siebie.