Preparaty antykorozyjne do konstrukcji stalowej

Konstrukcje stalowe i aluminiowe są bardzo podatne na wpływ warunków pogodowych i wewnętrznych, często ulegając rdzewieniu i korozji bez prawidłowego zabezpieczenia. Malowanie takich konstrukcji za pomocą preparatów zabezpieczających jest więc jedną z pierwszych czynności, jakim są poddawane po wykończeniu.

Zabezpieczenia antykorozyjne do konstrukcji stalowych

malowanie antykorozyjneW celu zabezpieczenia stalowych elementów budynków czy hal stosowane są preparaty antykorozyjne, najczęściej w formie farby czy lakieru zabezpieczającego. Preparaty te tworzą warstwę wodoszczelną, zapobiegającą gromadzeniu się wody na konstrukcji, a tym samym tworzeniu się rdzy czy powstawaniu korozji. Malowanie antykorozyjne przeprowadza się natychmiast po zakończeniu budowy konstrukcji, a często jest ono również wykonywane w trakcie jej trwania. W ten sposób zabezpiecza się jeszcze niewykończony szkielet przed potencjalnymi uszkodzeniami, do czasu nałożenia głównej warstwy lakieru antykorozyjnego. Niektóre preparaty antykorozyjne posiadają również bardzo dobre właściwości przeciwpożarowe, czasem zastępując preparaty do ochrony konstrukcji przed wysokimi temperaturami. Lakiery i farby różnią się między sobą skutecznością i ceną. Tańsze preparaty sprawdzają się doskonale w konstrukcjach nie wystawionych na działanie pogodowe lub kontakt z wodą, więc używane są przede wszystkim w tymczasowych obiektach i magazynach.

Skuteczniejsze farby, chroniące nie tylko przed działaniem wody ale również przed wieloma substancjami chemicznymi, są przeznaczone do zakładów przemysłowych i obiektów użytkowych. Każdy preparat posiada wysoką żywotność, sięgającą nawet do dziesięciu lat, kiedy musi być wykonana ponowna aplikacja preparatu w celu zachowania najwyższej skuteczności i ochrony.