Odporna folia flock

Oznakowanie odzieży przez umieszczanie na niej różnych nadruków, stało się normą w dzisiejszym świecie mody. Poza napisami i grafikami, umieszczane są wzory haftowane, wyszywane cekinami, a nawet naszywane z innych materiałów. Jednak najbardziej popularne są te naklejane.

Do czego służą folie flock?

folia flockAby nakleić jakiś wzór na tkaninę, musimy stworzyć jej graficzny wizerunek w specjalnym programie komputerowym. Ważne, aby w jego wykonaniu używać podstawowych barw, ponieważ czasem folia flock nie oddaje w stu procentach tego samego odcienia koloru co w stworzonym szkicu. Folia umożliwia nam naniesienie grafiki na materiał, dzięki działaniu wysokich temperatur, którym ją poddajemy w końcowym etapie. Gotowy nadruk, przenosimy za pomocą drukarki na folię, którą następnie przykładamy klejem do dołu do materiału i prasujemy ją żelazkiem nastawionym na temperaturę do bawełny. Po parunastu sekundach, wzór powinien się odkleić od papieru ochronnego i przywrzeć do tkaniny. Dla pewności możemy poczekać parę minut aby klej wystygł i cały wzór równomiernie się przykleił. Tak wykonana, powszechnie nazywana prasowanka, będzie wytrzymała i odporna na odklejanie i kruszenie podczas prania czy noszenia. Folie flock są bardzo elastyczne i dają efekt chropowatej, lekko zamszowej powierzchni, która jest miła w dotyku. Często grafiki i napisy wykonane na tej folii są wypukłe i tworzą wrażenie efektu 3D, co jest jej zaletą i cechą wyróżniającą ją spośród innych metod znakowania odzieży.

Flock można stosować prawie na każdym materiale, ponieważ jest bardzo elastyczna. Umożliwi naklejenie wzoru nawet na sztywnym jeansie. Istotne jest, aby powierzchnia tkaniny była w miarę równa, co pozwoli na wtopienie się folii w jej strukturę. Jeden arkusz folii w rozmiarze dużej kartki papieru, kupimy już za niecałe dwa, trzy złote.