Nowoczesny system zdalnego sterowania

Systemy audiowizualne używane w nowoczesnych salach konferencyjnych były często tak złożone, iż operowanie nimi wymagało zaangażowania co najmniej trzech wyznaczonych osób. By ułatwić sterowanie owymi systemami, a jednocześnie zmniejszyć ilość wymaganego personelu, wiele sal było wyposażanych w uniwersalny system centralnego sterowania audiowizualnego.

Systemy sterowania wyposażeniem audiowizualnym

systemy centralnego sterowaniaUmożliwiały one bardzo sprawne i szybkie sterowanie każdym elementem nagłośnienia czy oświetlenia, jak również zmianę materiału wyświetlanego na głównym ekranie. By zapewnić jak najpłynniejszą pracę wyposażenia, wszystkie systemy centralnego sterowania były napisane jako programy uniwersalne, współpracujące z dowolnymi urządzeniami, niezależnie od ich producenta czy początkowego oprogramowania. Ułatwiało to wielu właścicielom sal konferencyjnych wybór wyposażenia, gdyż korzystanie z takiego systemu nie wymuszało użycia żadnych konkretnych modeli urządzeń, głównie przez wzgląd na bardzo wysoki poziom kompatybilności systemu z odmiennymi elementami wyposażenia. Systemy mogły być używane z poziomu komputera, podłączonego do urządzeń audiowizualnych, aczkolwiek nowsze i lepsze wersje umożliwiały również sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych, połączonych z komputerem centralnym poprzez łącze bezprzewodowe. Zdalne sterowanie pozwalało więc operatorowi na przebywanie na sali w trakcie używania systemu, i bieżące obserwowanie jego działania.

Było to również o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż konieczność stałego doglądania komputera systemowego. Mimo mnóstwa zaawansowanych funkcji, systemy centralnego sterowania nie były bardzo skomplikowane, a ich prosty interfejs i intuicyjne komendy ułatwiały wszelkie operacje osobom nieprzeszkolonym lub nie posiadającym doświadczenia w ich użytkowaniu.