Nowoczesny robot transportowy

Roboty autonomiczne są jednymi z najczęściej wprowadzanych do użytku maszyn przemysłowych. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość całkowicie samodzielnej pracy, bez konieczności nadzoru, oraz duża precyzja w wykonywaniu wyznaczonego zadania. Początkowo najczęściej wykorzystywanymi robotami były ramiona robotyczne, choć w ostatnich latach maszyny te stawały się coraz bardziej zróżnicowane.

Robot transportowy do zakładu przemysłowego

robot agvJednym z najnowocześniejszych, a jednocześnie najdłużej używanych rodzajów robotów są maszyny AGV. Są w użyciu od dziesięcioleci, aczkolwiek dopiero od kilku lat wyposażane są w elektronikę, która pozwala na wykorzystanie ich w każdym zakładzie z równie wysoką skutecznością. Standardowy robot AGV jest obecnie równie dokładny i precyzyjny jak większość domowych maszyn sprzątających, samojezdnych kosiarek czy dronów zadaniowych, przewyższając tym samym niemal wszystkie standardowe ramiona robotyczne pod względem funkcjonalności. Jest to maszyna przeznaczona do transportu ładunków z wyznaczonego miejsca do miejsca docelowego, choć sposób wykonywania zadania jest całkowicie zależny od programu sterującego maszyną, oraz od jej zaawansowania. Robot ten samodzielnie porusza się po wyznaczonym terenie zakładu, ładuje towar do przestrzeni transportowej za pomocą wysięgników lub systemu załadowczego, umieszczonego przy końcu taśmociągu czy linii produkcyjnej i zawozi go do wyznaczonego punktu wyładunku.

Maszyna jest fabrycznie zaprogramowana tak by utrzymywać przynajmniej półtorej metra ciągłego odstępu od dowolnego pracownika znajdującego się w jej pobliżu, a w przypadku przekroczenia tego dystansu sygnalizuje to oświetleniem oraz alarmem dźwiękowym. Zatrzymuje się całkowicie po przekroczeniu półmetrowej odległości minimalnej.