Nowoczesne folie z siedmioma warstwami

 

Standardem na polskim rynku są folie kiszonkarskie składające się z trzech lub pięciu warstw. Taką podstawą są 3 warstwy. Czasami jednak zdarza się, że nawet folia trójwarstwowa ulega rozerwaniu (np. przez ostre kłosy roślinne). W związku z tym producenci stworzyli zupełnie nowe rozwiązanie, jakim są folie zbudowane z aż 7 warstw!

Rozsądny wybór koloru folii kiszonkarskiej

folie do kiszonekTego typu folie zapewniają najwyższą wytrzymałość. Parametry techniczne folii z siedmioma warstwami są niemalże doskonałe – cechują się bardzo dużą odpornością na przebicia i rozerwanie. Wybierając folię do kiszenia, warto zwrócić też uwagę na to, jaki ma ona kolor. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy folia będzie znajdować się na zewnątrz budynku inwentarskiego, czyli kiedy będzie narażona na działanie wielu czynników – w tym promieniowania słonecznego. Jeśli chodzi o popularne w Polsce folie do kiszonek, to zdecydowanie najczęściej mają one kolor zielony lub biały. Wiadomo, że dostępne są również folie w innych kolorach np. szare, czarne, a nawet przezroczyste. Trzeba jednak wiedzieć, jaki kolor będzie rozsądnym wyborem. Okazuje się, że biały i zielony to dobre rozwiązania. Promienie słoneczne odbijają się od koloru białego, w związku z czym nie będą prowadzić do przegrzewania się kiszonki lub sianokiszonki w folii. Wbrew pozorom jest to ważne, bo zbyt wysoka temperatura zakłóca cały proces fermentacji.

Można się domyślić, że kolor czarny nie jest najlepszym wyborem, bo czerń przyciąga promienie słoneczne i prowadzi do szybkiego przegrzewania paszy. Nie warto też decydować się na folie przezroczyste – szczególnie jeśli zwierzęta wychodzą na zewnątrz. Z łatwością zauważą one, że w folii znajduje się pasza i zniszczą ją. Oprócz tego zakiszanym materiałem będą też interesować się ptaki, które mogą uszkodzić folię.