Nie każdy może się odczulić

 

Alergia jest zaburzeniem układu odpornościowego. Osoby uczulone po kontakcie z alergenem mają objawy o różnym nasileniu. Może to być świąd, reakcja skórna, kaszel czy katar. Zazwyczaj są bardzo dokuczliwe i wymagają leczenia nie tylko objawowego.

Dobry alergolog potrafi odczulić

odczulanieW obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na alergie. Objawy alergii są bardzo dokuczliwe i  często nawracają. Niektóre z tych osób chcą walczyć nie tylko z jej objawami. Stosują wtedy odczulanie zwane inaczej immunoterapią swoistą. Podczas niej organizm nauczy się nie reagować na alergen, a zatem nie powodować objawów. O odczulaniu decyduje lekarz alergolog. Nie dla każdego taka metoda leczenia jest właściwa. Lekarz wykona odpowiednie testy i ustali związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy ekspozycją na alergen a objawami choroby oraz ich nasilenie. Odczulanie polega na podaniu coraz większych dawek alergenów w postaci zastrzyków lub tabletki. Często odbywa się na oddziale szpitalnym. Zawsze musi być w pobliżu aparat przeciwwstrząsowy, nie wiadomo bowiem jak gwałtownie alergik zareaguje na daną substancję. Na samym początku odstępy pomiędzy zastrzykami zwykle wynoszą około 7-14 dni. Odczulanie jest najbardziej korzystne dla osób uczulonych na jad pszczół lub os. Pomaga również w astmie alergicznej. Wysoką skuteczność odczulania notuje się też w leczeniu alergii na sierść psa lub kota, pyłki roślin i roztocza kurzu domowego. Odczulanie można zastosować już u dzieci w wieku powyżej 5 lat. Górnej granicy wieku nie ma, wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta.

Są dwie metody odczulania – całoroczna i sezonowa. Odczulanie sezonowe wykonuje się u osób uczulonych na pyłki traw czy drzew. Odczulanie całoroczne jest dla osób, w których otoczeniu alergeny występują non stop, np. roztocza kurzu domowego.