Nagrobki i grobowce wykonywane z piaskowca

Jest kilka rodzajów materiałów, które są wybierane do budowy nagrobka. To rodzina osoby zmarłej decyduje o tym, jaki nagrobek chce wybrać. Zakłady kamieniarskie mają zazwyczaj wiele do zaoferowania – od prostych nagrobków po duże rodzinne grobowce.

Galanteria nagrobna: wazony, lampiony, krzyże

nagrobki - SiedlceW Polsce nagrobki wykonywane są najczęściej z solidnych kamieni naturalnych: granitu, marmuru oraz piaskowca. Piaskowiec to materiał, który znany jest nie tylko w produkcji nagrobków, ale również wykonuje się z niego kominki, elewacje, rzeźby, schody. Cechą charakterystyczną piaskowca jest to, że przyjmuje on różne zabarwienia. Najczęściej piaskowiec zabarwiony jest na szaro lub żółto. Są też znane piaskowce białe oraz czerwone. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać odpowiedni nagrobek. Takie nagrobki – Siedlce wykonane z piaskowca nie są drogie. Można śmiało powiedzieć, że są to jedne z najtańszych nagrobków. To jednak nie oznacza, że są one gorszej jakości, mniej solidne. Przeciwnie – piaskowiec bardzo dobrze komponuje się z wieloma elementami dekoracyjnymi. Wystarczy wymienić tutaj szkło, metal, a nawet drewno. Z piaskowca można także wykonać rzeźby, które znajdą się na nagrobku. Obecnie popularne są nagrobki z rzeźbami zamiast płyt pionowych. Może to być rzeźba Jezusa czy Maryi. Oprócz płyt pionowych i poziomych wybierana jest także galanteria nagrobkowa. Tutaj możliwości jest naprawdę sporo. Przykładem są wazony na nagrobki, krzyże wykonane z brązu (bardzo dobrze komponują się z piaskowcem), lampiony czy też wyroby kajnerowe.

Rodzina osoby zmarłej może wybrać nagrobek z dostępnego katalogu lub też może skorzystać z oferty i poprosić o zaprojektowanie konkretnego nagrobku. Firmy kamieniarskie są zwykle otwarte na wszelkie sugestie i propozycje. Dzięki temu można stworzyć unikalny nagrobek.