Laweta do przewozu samochodów

Transport pojazdów do pokazów rekonstrukcyjnych nigdy nie był prosty. Było to problemem przede wszystkim dlatego, że większość zabytkowych i odrestaurowanych pojazdów nie miała pozwolenia drogowego, gdyż były one albo zbudowane od podstaw wyłącznie na potrzeby pokazowe, lub też odnowione, jednak ze zbyt dużym przebiegiem by mogły być prowadzone na drodze.

Laweta samochodowa o dużej ładowności

lawety samochodowePokazy na które byliśmy zapraszani często odbywały się na drugim końcu kraju, a zdarzało się też, iż byliśmy uczestnikami zjazdów zagranicznych, choć na takowe nie było żadnej możliwości zabrania pojazdów, gdyż nie posiadaliśmy własnych lawet, lub nawet przyczep do transportu pojazdów pokazowych, najczęściej angażując usługi firm transportowych do przewozu pojazdów. Jednak po pewnym czasie stało się to wysoce nieopłacalne, gdyż ewentualne zyski z pokazów nijak nie pokrywały kosztów transportu. Z tego powodu, postanowiliśmy wreszcie zainwestować i zaopatrzyć się w lawety samochodowe, by uniezależnić się od prywatnych firm, i odciążyć dość niewielki budżet. W większości przypadków mogliśmy bez problemu użyć przyczep z lawetami, gdyż pojazdy przez nas posiadane miały niewielki tonaż, a samochody drużynowe posiadały wystarczającą moc by takowe lawety bez trudu uciągnąć. Oczywiście powodowało to duży wzrost zużycia paliwa, jednak po końcowych wyliczeniach, koszty zakupu lawet i dodatkowe zużycie paliwa były o wiele mniejsze niż dotychczasowy wynajem lawet transportowych.

Przyczepy lawetowe mogły być podłączone nawet do samochodów osobowych, więc nie mieliśmy nigdy problemu z ich używaniem. Nawet podczas wyjazdów zagranicznych, mogliśmy wreszcie zacząć używać pojazdów na wszelkiego rodzaju pokazach, bez obawy o brak możliwości ich przetransportowania.