Kultowe napoje epoki PRL

 

Obecnie panuje moda na domowe, nieprzetworzone jedzenie. Chętnie sięgamy po potrawy, które pamiętamy z dzieciństwa. Dania, które pamiętamy z czasów prl, nadal są bardzo chętnie serwowane. Powstają nawet specjalne lokale, serwujące posiłki, które pamiętamy z czasów młodości. Jednak czy pamiętamy, jakie napoje królowały na stołach w tamtym okresie? Warto je sobie przypomnieć.

Popularne napoje z dawnych lat

znane napoje prlObecnie na sklepowych półkach znajdziemy niemal wszystkie ogólnodostępne napoje. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wybór był naprawdę ograniczony. Co zatem piło się w okresie PRL? Bardzo popularne były napoje przygotowywane w domu. Wśród nich pierwsze miejsce zajmowała z pewnością herbata, po którą sięgano przy każdym posiłku. Gospodynie domowe często przygotowywały również kompoty owocowe. Woda ze słodkim sokiem malinowym była równie popularna. Jednak czy w sklepach można było dostać gotowe napoje? Oczywiście- łatwo dostępne były przede wszystkim oranżady i woda sodowa. Sprzedawane były w szklanych butelkach. Próbowano również odtworzyć smak znanych trunków z zachodu. Inne znane napoje prl to także zsiadłe mleko, chętnie podawane do obiadu oraz kwas chlebowy, który doskonale gasił pragnienie w upalne dni. Warto dodać, że w okresie PRL często pito czarną, smolistą kawę. Nie trudno więc zauważyć, że znane napoje prl były naturalne, zdrowe i najczęściej pozbawione sztucznych składników.

Dziś chętnie odtwarzamy przepisy z czasów dzieciństwa. Kojarzą się z bezpieczeństwem i ciepłem domowego ogniska. Żyjemy w pędzie i domowy posiłek jest tym, co potrafi nas ukoić, sprawić, że czujemy się zaopiekowani. Domowe, nieprzetworzone jedzenie i naturalne napoje są tym, co bez wątpienia jesteśmy w stanie docenić w dzisiejszych czasach.