kamery IR

Kamery termowizyjne mogą pomóc wykryć świńską grypę?

Na pewno słyszeliście co nieco o tym, że wiele zawdzięcza się kamerom termowizyjnym. Są naprawdę niezastąpionymi urządzeniami, jeśli chodzi o rolę, jaką pełnią. Są raczej dość skomplikowane, ale przydają się w wielu branżach. Dziś chciałabym zwrócić uwagę na zaskakujący fakt.

Czy to fakt czy mit?

kamery IRCzy wiedzieliście, że kamery termowizyjne mogą pomóc w wykryciu świńskiej grypy? Też byłam zdziwiona pierwszy raz słysząc, że termowizja jest używana w ten sposób. Kamera termowizyjna jest naprawdę skutecznym narzędziem do wykrywania osób, które są zarażone chorobami wirusowymi w ich najwcześniejszym etapie. Kamera Flir wytwarza zdjęcia w podczerwieni albo obrazy ciepła, które ułatwiają zaobserwowanie choćby najmniejszych różnic temperatur. Takie miejsca, w których codziennie przewijają się setki ludzi, jak lotniska, szpitale, dworce w różnych miejscach na świecie używają często kamer termowizyjnych Flir do sprawdzenia temperatury ciała osób wchodzących i wychodzących z budynków. Jest to sprawna metoda nie wymagająca bezpośredniego kontaktu, która nie zagraża w żaden sposób ani operatorom kamery IR, ani osobom poddawanym kontroli. Zalet zastosowania w takim celu kamer termowizyjnych jest wiele – na przykład można zbadać wiele osób w dowolnym miejscu i czasie, kamery są łatwe do użycia i używają alarmu dźwiękowego, jeśli wyczują zbyt wysoką temperaturę, co może świadczyć o tym, że badana osoba jest nosicielem wirusa.

Te urządzenia są pomocne w ochronie zdrowia publicznego, co jest bardzo istotne, ponieważ wirusy bardzo szybko się rozprzestrzeniają, zwłaszcza w takich miejscach, w których codziennie przewija się mnóstwo osób. Oczywiście, powinniśmy dostosowywać się do podstawowych zasad higieny, ale to może nie wystarczyć, więc lepiej przeciwdziałać sytuacjom, w których możemy się czymś zarazić.

Dodaj komentarz