Kabiny do domowej sauny

Coraz więcej właścicieli prywatnych domów zakłada w nich własne sauny, gdyż utrudnienia i restrykcje często uniemożliwiają korzystanie z komercyjnej sauny. Kabiny z lampami na podczerwień, które są odpowiednikiem tradycyjnej, suchej sauny stają się więc coraz bardziej popularne i rozpowszechnione.

Domowa sauna na podczerwień

kabina na podczerwieńKabina sauny ma podobne rozmiary do dużej kabiny prysznicowej, i mieści zazwyczaj jedną osobę, choć dostępne są również wersje większe, umożliwiające korzystanie z sauny kilku osobom jednocześnie. Niemal każda kabina na podczerwień posiada zewnętrzną konstrukcję wykonaną z drewna. Drewno bowiem dobrze pochłania promienie podczerwone i nagrzewa się szybko pod ich wpływem, tym samym zmniejszając czas rozruchu sauny i szybciej umożliwiając korzystanie z niej po uruchomieniu. Lampy które służą do podnoszenia temperatury w saunie zazwyczaj wyposażone są w promienniki kwarcowe, emitujące całe spektrum światła podczerwonego. Podobne promienniki wykorzystywane są również w celach medycznych, gdyż działają one niemal identycznie jak kontakt z promieniami słonecznymi. Sauny wyposażone w takie promienniki pozytywnie wpływają na zdrowie skóry, zwłaszcza w czasach gdy możliwość wyjścia na słońce bywa ograniczona. Kwarcowe promienniki najszybciej podnoszą temperaturę w kabinie, aczkolwiek tańsze warianty wyposażane są w promienniki magnezowe, o podobnym działaniu choć znacznie niższej cenie.

Niektóre kabiny wykonane są w całości z drewna, choć zdarzają się również warianty z drzwiami i oknami z tworzywa sztucznego, lub też w całości wykonane do takiego. Dopasowanie kabiny do wnętrza pomieszczenia w którym ma funkcjonować nie jest więc zbyt trudnym zadaniem, gdyż niemal wszyscy producenci takowych mają w ofertach najróżniejsze warianty.