Jakość energii elektrycznej od dostawcy

 

Prąd tylko z pozoru ma wszędzie taką samą jakość i wartości. Od niedawna rozporządzenia i specjalne przepisy wskazują, jakie normy powinna posiadać energia elektryczna płynąca od dostawcy do użytkowników. Od specyficznych parametrów prądu zależy bardzo wiele: napięcie, zużycie, cena. Napięcie może zmieniać się podczas dostarczania prądu do odbiorcy.

Właściwości prądu z elektrowni tradycyjnej

jakość energii elektrycznejWłaściwości prądu mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników. W związku z tym, że energia elektryczna to impuls, którego nie widzimy, jej jakość można zmierzyć tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu. W przewodach zmienia się napięcie, co może mieć pewne konsekwencje dla odbiorcy. Użytkowanie codziennych sprzętów wymaga prądu. Cała elektronika działa nienagannie, gdy w gniazdku płynie prąd o stałym napięciu, dostosowanym do oczekiwań konsumenta. W rzeczywistości trudno osiągnąć tak idealne warunki użytkowania. Prawidłowa jakość energii elektrycznej ma istotne znaczenie zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i dla instytucji. O jakości decyduje wiele czynników. Należy do nich infrastruktura: sieci, przewody, instalacje i gniazdka. Jeśli infrastruktura jest zadbana i nowoczesna, wówczas spełnia wszelkie normy. Dostawa energii przebiega bez zarzutu, jeśli na drodze z elektrowni do konsumenta, nie ma żadnych zakłóceń. W ten sposób łatwo dostajemy prąd wysokiej jakości.

Tradycyjne elektrownie wytwarzają prąd,podobnie jak odnawialne źródła energii. Jakość energii ma podstawowe znaczenie dla wielu dziedzin przemysłu. Także indywidualni odbiorcy mogą dostrzec zmiany w dostawach prądu oraz spadki napięcia. Infrastruktura techniczna w dużej mierze odpowiada za to, jaki prąd do nas dociera. Warto co jakiś czas sprawdzić jakość energii.