Jakie świece są ekologiczne?

Część osób ma wątpliwości odnośnie tego, czy produkty ekologiczne są rzeczywiście potrzebne. Wybieranie produktów, które są nie do końca ekologiczne wynika w wielu przypadkach ze względów ekonomicznych albo niewiedzy użytkowników. Wraz z następującą zmianą warunków życia ludzi, a także powstawaniem coraz to nowych dziedzin technologii i nauki, przemianie ulega kultura całych społeczeństw.

Cechy najlepszych świec ekologicznych

świece ekologiczne do domuAby możliwe było nazwanie świec ekologicznymi, powinny one spełniać kilka warunków. Materiały, z jakich są wytwarzane, powinny stanowić odnawialne źródło energii, jak również powinny być biodegradowalne. Biodegradacja to inaczej biochemiczny rozkład związków organicznych na prosty związek nieorganiczny. Proces taki odbywa się przy pomocy saprobiontom, czyli grzybom, bakteriom czy pierwotniaków. Znaczenie może mieć również światło słoneczne, tlen z atmosfery ziemskiej czy woda. Warto wybierać świece ekologiczne do domu. Istotne znaczenie ma także naturalność składników, z jakich są wyprodukowane. Te trzy wyżej wymienione kryteria mogą spełniać różne rodzaje świec, na przykład z wosku pszczelego, z olejów roślinnych czy wosków roślinnych. Zalicza się do nich naturalny wosk sojowy, rzepakowy, kokosowy czy palmowy. Dostępne są także świece mieszane, w których składzie znajduje się zarówno wosk pszczeli, jak również dodatek wosków roślinnych. Doskonały przykład stanowią świece do masażu wykonane z wosku sojowego z domieszką wosku pszczelego.

Mając do wybory świece syntetyczne i naturalne, większość osób wybrałaby te drugie. Dzieje się tak, gdyż przeważnie to co jest naturalne jest również zdrowsze i nie powoduje negatywnego wpływu na otoczenie. Poszczególne rodzaje wosków, z jakich produkuje się ekologiczne świece różni się między sobą temperaturą topnienia, barwą czy zapachem. Coraz popularniejsze stają się świece wykonane z wosku roślinnego, między innymi sojowego.