Jak dbać o komin?

 

Wiele osób coraz częściej decyduje się na zakup własnego mieszkania. Często podstawowe kryterium wyboru stanowi cen, bowiem to brak środków finansowych dość mocno nas ogranicza. Przyjęło się, że mieszkania w starych kamienicach są jednymi z najtańszych na rynku. Niestety mieszkania te często nadają się kapitalnego remontu.

Uszkodzenia starych kominów

Rury kominoweJeśli już kupimy mieszkania, to warto przyjrzeć się wszystkim instalacjom w mieszkaniu, lecz nie należy pomijać tej kominowej, bo w dużej mierze odpowiada ona za nasze bezpieczeństwo. O ile instalację elektryczną czy hydrauliczną dość szybko wymienimy, o tyle renowacja komina zawsze stanowi mniejszy lub większy problem. Rury kominowe to wyroby, które często przychodzą nam z pomocą w sytuacji, gdy nasz komin nie jest już w najlepszym stanie, a nie mamy możliwości wybudowania nowego. Rura kominowa to nic innego jak podłużny element, którym z budynku wyprowadzane są spaliny z różnego rodzaju pieców i ogrzewaczy spalinowych. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie komina z rur kominowych, to niemal pewne jest, że wzrośnie poziom naszego bezpieczeństwa w budynku, ponieważ rury takie są szczelne i bardzo rzadko wymagają jakiejkolwiek konserwacji. Oczywiście kominiarz musi regularnie badać takie kominy, lecz jest to zdecydowanie wygodniejsze, aniżeli czyszczenie starych i dość mocno zniszczonych kominów murowanych.

Koszty takiego komina nie należą do najniższych, lecz na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Skutki wypadku spowodowanego kiepskim stanem komina nie należą do najprzyjemniejszych. Może dojść nawet do wybuchu, więc lepiej dmuchać na zimne. Aby podjąć decyzję o montażu rur kominowych, najlepiej wezwać do mieszkania fachowca, który z pewnością oceni, czy taki zabieg jest potrzebny.