Innowacyjna technologia cięcia strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody polega na przecinaniu materiałów przy wykorzystaniu wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Strumień jest w stanie przeciąć praktycznie każdy materiał o ile jego grubość nie przekracza dwóch centymetrów.

Cięcie materiałów strumieniem wody

cięcie wodą gumyMiękkie i cienkie materiały mogą być cięte samą wodą. Jedyni w przypadku grubszych i twardszych elementów do strumienia wody dodaje się odpowiednie środki ścierne. Szybkość wyrzucanego strumienia wody wraz ze ścierniwem to prawie prędkość dźwięku. Jest to więc niewyobrażalnie duża siła dzięki, której można ciąć materiał bardzo precyzyjnie. Możliwe jest cięcie wodą gumy, drewna, ceramiki, szkła, metali kolorowych oraz stopów tych metali, stali, kamienia naturalnego i wielu innych. Tak naprawdę istnieje bardzo niewiele materiałów, których przecięcie jest trudne lub niemożliwe. Jednym z nielicznych jest na przykład szkło hartowane, ponieważ pod wpływem strumienia wody, taka szyba natychmiast pęka. Poza tym wyjątkiem cięcie jest bardzo bezpieczne i szybkie. Każdy nowy materiał, specjalnie na życzenie klienta, powinien zostać przecięty ,,na próbę”. Dopiero wtedy tak naprawdę można sprawdzić czy surowiec nadaje się do obróbki czy lepiej tego nie robić. Cięcie strumieniem wody stało się tak popularne ponieważ nie oddziałuje na obrabiany materiał ciepłem jak ma to miejsce w przypadku innych metod. Dzięki temu materiał nie jest narażony na uszkodzenia, pęknięcia czy zmianę swoich właściwości i wyglądu.

Poza tym strumień wody przecina materiały o grubości prawie 200 milimetrów. Nie jest to wykonalne w przypadku metody laserowej czy plazmatycznej. Cięcie wodą jest niezwykle precyzyjne. Nawet najtwardsze materiały można przecinać z dokładnością do 0,1 milimetra, a więc granica błędu jest bardzo niewielka.