Ile kosztuje odzyskanie danych z karty pamięci?

Czy można odzyskać dane z nośnika pamięci po ich samodzielnym usunięciu? Tak, bez najmniejszego problemu potrafią to zrobić firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych. Ba, można nawet odzyskać dane z nośnika uszkodzonego fizycznie, ale oczywiście kosztuje to więcej. W każdym razie, jeśli chodzi o dane zapisane na karcie pamięci czy na USB to można je bez problemu odzyskać.

Fachowcy odzyskają dane z każdego rodzaju nośnika

odzyskiwanie danych z karty SDDla specjalistów w dziedzinie informatyki nie ma znaczenia to z jakiego nośnika trzeba odzyskać dane. Jednak od rodzaju nośnika, jego stanu i wielkości danych zależy cena, jaką trzeba za odzyskanie danych zapłacić. Karta pamięci jest najprostsza do wycenienia i zasadniczo płacimy za każdy gigabajt odzyskanych danych. Z tą jednak różnicą, że mniej zapłacimy za odzyskane dane, które z karty zostały skasowane a więcej za dane, które trzeba odzyskać z karty uszkodzonej. W większości firm odzyskiwanie danych z karty SD kosztuje około pięciu złotych za jeden gigabajt danych w przypadku sprawnej karty i dwa razy tyle za gigabajt danych odzyskane z karty uszkodzonej. Tyle tylko, że te stawki dotyczą dużych kart pamięci. Jeśli karta będzie miała osiem lub szesnaście giga to i tak zapłacimy około dwustu złotych za odzyskiwanie danych ze sprawnej karty i około czterysta złotych za dane z karty uszkodzonej. Ostateczną wycenę kosztów otrzymamy po dostarczeniu karty SD do firmy, która będzie się odzyskiwaniem danych zajmować.

Trzeba wziąć pod uwagę, że współczesne karty SD mają tyle pamięci do dyski twarde w laptopach sprzed około trzech lat. Ćwierć terabajta to już norma dla większości kart pamięci. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o pamięci USB. Odzyskanie takiej ilości danych może kosztować nawet około tysiąca złotych, ale w przypadku cennych danych koszt takiej usługi nie ma większego znaczenia.