Dlaczego warto skorzystać z ustawień hellingerowskich?

Nasze problemy związane ze zdrowiem psychicznym swoje źródło mają nierzadko w naszej dalekiej przeszłości, a dokładniej ujmując są związane z dzieciństwem. Doświadczanie przykrych sytuacji, czy trudne relacje rodzinne potrafią odcisnąć na nas swoje piętno i dać znać o sobie dopiero po wielu latach, gdy jesteśmy już dorosłymi osobami.

Czym są ustawienia hellingerowskie?

skuteczne ustawienia hellingerowskieTak naprawdę wszystkie nasze tendencje do podejmowania konkretnych działań, schematy postępowań, czy nawet sposób myślenia choć kształtują się przez całe życie, ich podwalin należy szukać w dzieciństwie. To właśnie wówczas zaczyna się pojawiać szkic naszej osobowości, który najczęściej nieświadomie powielamy w późniejszych latach, aż zaczyna być nieodzowną częścią nas. Ten szkic z różnych względów może być zaburzony. Najczęściej tego przyczyną są negatywne doświadczenia, zwłaszcza z naszymi bliskimi. W praktyce zaburzone relacje mogą sprawić, że w przyszłości mamy problemy z agresją, lub niepewnością siebie, depresyjnym nastrojem, nałogami, tendencjami do autodestrukcyjnego zachowania, czy powielaniem toksycznych wzorców, jakie nabyliśmy od rodziców. Skuteczne ustawienia hellingerowskie pozwalają nam powrócić do przeszłości i zmierzyć się jeszcze raz z tym, co nas spotkało jednak tym razem w pełni świadomie. Podczas spotkań zagłębiamy się w historię naszej rodziny oraz relacje, jakie łączą lub łączyły jej członków. W ten sposób możemy lepiej zrozumieć skąd wywodzą się szkodliwe dla nas samych działania, jakim ulegamy.

Dzięki ustawieniom hellingerowskim jesteśmy w stanie odkryć, co tak naprawdę nas ukształtowało. Dzięki lepszemu zrozumieniu naszej sytuacji rodzinnej, jesteśmy tym samym w stanie lepiej zrozumieć samych siebie. Co za tym z kolei idzie potrafimy wybaczyć naszym bliskim i nam samym, a to znowu otwiera nam drogę do pracy nad sobą i swoimi wadami.