Dlaczego tak ważna jest efektywność energetyczna budynków?

Aktualnie obowiązujące przepisy i akty prawne precyzują wymogi, które muszą być spełnione we wszelkiego rodzaju obiektach. Na rynku realizowanych jest obecnie wiele inwestycji mających na celu zaspokojenie zapotrzebowania ze strony osób prywatnych czy przedsiębiorców. W tym celu powstaje wiele nieruchomości o różnym przeznaczeniu. Każdy z nich musi być wyposażony w szereg instalacji użytkowych.

Co znajduje się w świadectwie efektywności obiektu?

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuZe względu na rosnące koszty zużycia mediów oraz negatywne procesy towarzyszące ich pozyskaniu prawnie wymaga się aby obiekty zużywały coraz mniej mediów takich jak chociażby prąd czy woda. Wymagane jest również świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które zawiera wszystkie najważniejsze informacje o obiekcie. Można w nim znaleźć między innymi dokładne dane lokalizacyjne, zdjęcie czy rok budowy. Dodatkowo w świadectwie określany jest cel wykonania tj. budynek istniejący lub jego rozbudowa. Najważniejszym elementem dokumentu jest określenie zapotrzebowania na energię pierwotną nieodnawialną. Zapotrzebowanie jest przedstawiane w formie graficznej na specjalnym wykresie. Nanoszona jest na niego wartość, którą potrzebuje budynek oraz poziom odniesienia zgodnie z normami. Dzięki temu każdy kto weźmie do ręki świadectwo jest w stanie szybko określić czy dany budynek spełnia wymagania prawne w tym zakresie. Jest to bardzo istotne.

Warto wspomnieć, że jeśli na obiekcie zainstalowane są alternatywne instalacje takie jak chociażby panele słoneczne czy turbiny wiatrowe to moc z nich powstała może być odliczona od zapotrzebowania rocznego. W ten sposób znacząco można obniżyć zapotrzebowanie na media co poprawia sytuację obiektu. Jak widać ze względu na rosnące koszty zużycia mediów oraz znaczne obciążenie środowiska konieczne jest stosowanie rozwiązań mających na celu optymalizację różnych procesów.