Czym są przewierty sterowane?

Na przestrzeni lat możemy zaobserwować stały rozwój technologii budowlanych. To właśnie dzięki nim budynki zostają wznoszone w znacznie krótszym czasie, zyskując przy tym na jeszcze większej jakości. Jednym z procesów, którego nie może zabraknąć na budowie jest wykonywanie przewiertów. Dziś przyjrzymy się zaletom przewiertów sterowanych. 

Zalety przewiertów sterowanych 

przewierty sterowaneSame przewierty sterowane zaliczane są do grupy nowoczesnych technologii umożliwiających wykonanie przewiertów nawet na terenach silnie zurbanizowanych. To właśnie dzięki nim możliwe jest wyznaczenie trasy rurociągu bez ingerencji w teren. Przewierty sterowane pozwalają również na znaczące skrócenie tej trasy, co wpływa na zmniejszenie kosztów budowy. Przewiert wykonywany jest w całości pod ziemią z uwzględnieniem napotykanych przeszkód. Wówczas są one omijane. Przewierty sterowane odmieniły charakter wielu prac budowlanych. Jeśli istnieje konieczność wykonania przewiertu pod drogą, nie musi być ona zamykana. Cały ruch może odbywać się bez najmniejszych zmian tak jak dotychczas. W przeszłości wykonywanie odwiertów wiązało się z wieloma innymi aspektami. Ich koszty wykraczały poza same prace budowalne. Konieczne było również przywrócenie stanu terenu sprzed prac. W przypadku odwiertów sterowanych możemy zapomnieć o tym problemie. Rozwiązanie to zajmuje również znacznie mniej czasu od dotychczasowych metod co wpływa na przyspieszenie procesu budowy. A o to w końcu chodzi w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, aby przyspieszyć wszelkie procesy budowlane. 

Wykonanie przewiertu sterowanego składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie projektu trasy, którą przebiegnie przewiert pilotażowy. Projekt jest nieodłącznym elementem, jeśli całość ma zostać przewiercona w odpowiedni sposób z uwzględnieniem wszelkich przeszkód.