Czym jest miernik drgań?

 

Drgania są czymś typowym dla maszyny co powstaje na skutek ruchów wykonywanych przez elementy ruchome maszyny, każde urządzenie emituje charakterystyczne dla siebie drgania, dzięki na ich podstawie można szacować stan maszyny oraz prognozować jak przebiegać będzie jej eksploatacja.

Wykorzystanie miernika drgań do określania stanu maszyny

mierniki drgańCzujniki drgań to urządzenia, które pozwalają na prowadzenie stałego monitoringu środowiska pracy maszyny oraz na zapisywanie danych odnośnie jej pracy do późniejszej analizy. Przeznaczone one są do pomiary przemieszczenia, prędkości i przyspieszenia drgań dostrajając tym samym niezbędnych informacji odnośnie stanu maszyny. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są różnego rodzaju mierniki drgań, zarówno te najprostsze, jak i bardziej zaawansowane przeznaczone do pracy w bardzo wymagających warunkach. A co za tym idzie trzeba dokładnie wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danej maszyny, jak i przedsiębiorstwa, bowiem warunki panujące na hali produkcyjnej także nie pozostają tu bez znaczenie. Dobrze jest wybierać rozwiązania sprawdzonych producentów, wyróżniające się wysoką jakością wykonania, bowiem w tym przypadku mamy pewność co do wiarygodności otrzymanych wyników. Wiele osób pewnie w tym momencie zastanawia się czy prowadzenie takiego monitoringu ma w ogóle sens? Otóż tak, bowiem wczesne wychwycenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu maszyny pozwala wyeliminować drobne usterki co jest duża oszczędnością dla przedsiębiorstwa i opłaca się zdecydowanie bardziej niż gruntowne naprawy awarii powstałe na skutek zaniedbań.

Mierniki same w sobie nie są szczególnie skomplikowanymi urządzenia pozwalają jednak usprawnić i monitorować pracę bardzo złożonych maszyn, a co za tym idzie odgrywają one bardzo ważną role, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w tego typu rozwiązania.