But na płaskostopie

Płaskostopie jest deformacją stopy, występującą u około 25% populacji. Polega na zniekształceniu stopy, poprzez obniżenie łuków wysklepiających. O ile u dzieci do 5 roku życia płaskostopie jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, o tyle u dorosłych jest to już poważny problem, wpływający na prawidłową postawę ciała podczas poruszania się.

Odpowiednie wkładki ulgą w płaskostopiu

wkładka do butaU małych dzieci stopa przez kilka pierwszych lat życia obrośnięta jest solidną warstwą tkanki tłuszczowej, dlatego też płaskostopie w tym wieku nie jest niczym niepokojącym. W wieku 5-6 lat tkanka tłuszczowa zanika, a stopa dziecka nabiera prawidłowego kształtu. Jednak jeśli tak się nie stanie, a kontrola pediatry wykaże płaskostopie, wtedy należy zareagować. Płaskostopie u dzieci można z powodzeniem cofnąć, czego niestety nie można powiedzieć w przypadku dorosłych. Odpowiednio wyprofilowana wkładka do buta jest w stanie skorygować niepoprawnie wysklepiony łuk stopy dziecka, co po jakimś czasie prowadzi do trwałego pozbycia się deformacji. W przypadku dorosłych możliwe jest jedynie zahamowanie rozwoju wady stopy, również poprzez odpowiednio dopasowane wkładki. Wkładka do buta powinna być dobierana indywidualnie, po konsultacji i badaniu lekarskim. Dzięki temu zyskujemy duże szanse na uniknięcie przykrych dolegliwości bólowych, oraz zmian postawy, spowodowanych postępującym, nieleczonym płaskostopiem. Niemniej ważne od właściwie dobranych wkładek do butów, jest samo obuwie, które nie powinno w żaden sposób uciskać stopy, powinno być ergonomiczne i wygodne. W cięższych przypadkach niezbędne będzie zastosowanie fizjoterapii i indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Wśród najważniejszych czynników przyczyniających się do powstania płaskostopia jest noszenie nieprawidłowego obuwia, stojący tryb pracy, nadwaga i otyłość, zbyt częste noszenie obuwia na obcasie, ale także predyspozycje genetyczne w budowie szkieletu. Niestety często jest to schorzenie nieleczone, które pogłębiając się, po latach powoduje różne dolegliwości. Warto jednak zadbać o nasze stopy, które muszą ponieść nas przez resztę naszego życia.