Automat do sprzedaży produktów

Każdy z nas czasem ulega pokusie i kupuje coś słodkiego w kiosku, sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Poza tymi miejscami są jeszcze specjalne maszyny vendingowe, które także oferują taki asortyment w podobnych cenach.

Jak działa automat sprzedający?

automaty sprzedającePierwsze maszyny sprzedające żywność i napoje, pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Odniosły tam wielki sukces, więc szybko ruszyły na podbój Europy. W Polsce pierwsze automaty pojawiły się już na początku roku dwutysięcznego i były to przede wszystkim modele oferujące przekąski. Dziś tych maszyn mamy kilkadziesiąt tysięcy i znajdują się one przede wszystkim na stacjach kolejowych i autobusowych, w prywatnych przychodniach, urzędach miast czy na wyższych uczelniach. Automaty sprzedające są szczególnie popularne wśród młodych klientów, ponieważ to oni głównie sięgają po batoniki, czekoladki, chipsy czy kolorowe napoje gazowane. Najpopularniejsze są automaty oferujące słodkie i słone przekąski oraz zimne napoje w butelkach i puszkach. Czasem się spotyka urządzenie sprzedające gorące napoje takie jak kawa czy herbata, w dużych zakładach pracy czy nawet w poczekalniach w prywatnych gabinetach lekarskich. Korzystanie z nich jest bardzo łatwe i zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Jednak co najważniejsze, to cały proces zakupowy odbywa się bez udziału sprzedawcy, ponieważ automat ma inteligentny panel sprzedażowy. Wystarczy wybrać pożądany produkt, dokonać zapłaty w dogodny sposób i odebrać go z podajnika znajdującego się na dole maszyny.

Sprzedaż vendingowa jest świetną alternatywą dla klasycznej sprzedaży prowadzonej bezpośrednio. Koszty prowadzenia takiego handlu są bardzo niskie, dlatego może on stanowić dodatkowy kanał sprzedaży lub stanowić odrębną działalność opierającą się na automatach.