Altanka z poliwęglanem

Stare poczciwe szkło, któż nie widział tego starożytnego, ale jakże sprytnego wynalazku. Odrobina kwarcu czy krzemu i gotowe, mamy szybę, szklankę, żarówkę, co kto lubi, ale szkło już dawno zaczęło odchodzić do lamusa, nadszedł czas poliwęglanów.

Poliwęglan przyszłością altanek

poliwęglan komorowy 16mmPrzechodząc ostatnio obok pewnego budynku dostrzegłem szyld, który to przykuł moją uwagę szczególnie mocno, napisane na nim było jedno słowo, szklarz. Zacząłem się zastanawiać nad racją bytu tej starej profesji. Doszedłem do wniosku, iż zarobek może znaleźć już tylko w przypadku starych zabytkowych okien i tego typu  nowoczesność wykluczyła szkło z roli ochraniacza przed warunkami atmosferycznymi, którą to pełniło przez stulecia w formie wypełnienia okien. Dziś nadeszła era tworzyw sztucznych, a w szczególności polimerów. Jednym typem tegoż tworzywa zainteresowałem się w szczególności, gdyż maiłem plan zrobić sobie przed domem, w ogrodzie niewielką altankę. W tym celu potrzebowałem pokryć czymś dach i mój wybór padł na poliwęglan komorowy 16mm. Cudowny produkt, który przepuszcza światło, ale jednocześnie pozwala na zachowanie pewnego stopnia chłodu i cienia. Wytrzymały na warunki atmosferyczne, lekki i elastyczny, słowem cudo. Mogłoby się wydawać iż 16 mm to zbyt wiele jak na zwykłą altankę, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Poliwęglan komorowy to zdecydowanie godne polecenia cacuszko, jedyny słuszny wybór przy projektowaniu daszków ogrodowych. Kiedy pierwszy raz podniosłem arkusz poliwęglanu, spodziewałem się wielkiego ciężaru, a tu wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, prawie się przewróciłem próbując dźwignąć wyolbrzymiony w głowie ciężar. Altanka wygląda wspaniale, jest to zasługa pokrycia dachowego. 

Można zastanawiać się długimi godzinami nad losem szkła, ale nie ma co rozpaczać, może i nie ujrzymy go już w nowych oknach, ale za to są produkty które nie odpuszczą  tego materiału. Okna i przeszklenia pozostawmy nowoczesnym tworzywom takim jak poliwęglany.